Augintinių dantys. Ar nepamirštate jais pasirūpinti?
2021-09-02
Tinkama burnos ertmės higiena svarbi ne tik mums, bet ir mūsų augintiniams. Nuo jos labai priklauso ne tik dantų bei dantenų būklė, tačiau ir bendra sveikata, net gyvenimo trukmė. Ką svarbu žinoti apie šunų dantų priežiūrą?
Kodėl reikalinga?
Kai kurie žmonės išgirdę apie tai, kad būtina kasdien rūpintis šunų dantų švara, labai nustemba ar netgi šį teiginį vertina skeptiškai. Esą daugybę metų niekas to nedarė, bet šunys gyveno sveiki. Juk ir gamtoje vilkams dantų nieks nevalo... Visgi čia reikėtų prisiminti faktą, kad šiuolaikiniai šunys yra labai nutolę nuo savo protėvių įvairiomis prasmėmis. Jie ėda visai kitokį maistą, gauna lengviau kramtomą pašarą, todėl natūralus dantų valymosi procesas yra gerokai sumenkęs. Taigi mūsų keturkojams bičiuliams šiuo atžvilgiu reikalinga pagalba.
Tinkama šuns burnos ertmės higiena padeda sumažinti dantų apnašų, akmenų susidarymo riziką, saugo nuo parodontozės ir kitų uždegimų, taip pat neleidžia burnos ertmėje besidauginančioms bakterijoms nukeliauti gilyn į organizmą ir sukelti įvairius gretutinius susirgimus, komplikacijas. Maža to, sveiki dantys padeda užtikrinti visavertę gyvūno mitybą, o pastaroji yra ypač svarbi gerai sveikatos būklei ir ilgaamžiškumui užtikrinti.
Kasdienė priežiūra
Jeigu šuns dantų priežiūra jums yra naujiena, greičiausiai labai nustebsite, jog veterinarijos vaistinėse galima įsigyti specialiai gyvūnams skirtų dantų šepetėlių, dantų pastų, dantų servetėlių, burnos skalavimo skysčių bei kitų priemonių augintinio burnos ertmės higienai palaikyti. Visos jos pritaikytos specialiai gyvūnams, yra saugios ir patogios naudoti, dauguma sukurtos malonaus skonio šunims, tad dantų valymo procedūra jiems nesukels diskomforto. Tiesa, geriausia keturkojį bičiulį prie dantų valymo pratinti nuo mažens, tuomet jis prie to įpras ir, galbūt, net mėgausis šia procedūra.
Specialistai rekomenduoja idealiu atveju gyvūno dantis valyti kasdien ar bent 2-3 kartus per savaitę. Svarbu tai daryti itin švelniai, mat šunų dantenos yra jautrios, be to, jokiu būdu neturėtumėte gyvūnui kelti streso. Stebėkite jo reakciją: jeigu šuo jaučiasi įsibauginęs, rodo nepasitenkinimą, verčiau tąkart palikite jį ramybėje, leiskite nusiraminti ir pamėginkite vėliau. Jeigu keturkojis bičiulis dar tik pratinasi prie dantų valymo, rekomenduojama pradėti nuo dantų valymo specialiomis servetėlėmis, dantų pasta, nenaudojant dantų šepetėlio, o prie pastarojo pereiti vėliau, kai augintinis jau bus pripratęs, leisis liestis prie jo dantų. Pripratinti prie dantų valymo keturkojį bičiulį galite jį skatindami žaidimais, skanėstais ar kitais jam maloniais būdais.
Dėmesys pašarui
Augintinių dantų būklė labai priklauso ne tik nuo to, ar reguliariai valome jų dantis, bet ir nuo ėdamo pašaro. Nors dauguma šiuolaikinių keturkojų mielai ėda minkštą pašarą, jis labiau linkęs lįsti tarp dantų nei kietas ėdalas, todėl pastarasis burnos higienos atžvilgiu yra palankesnis. Be to, kramtant kietesnį maistą nuo dantų natūraliai šalinamos apnašos, galinčios virsti akmenimis. Dantims naudinga ir RAW ar BARF mityba, kai šuo gauna natūralius produktus – mėsą, kaulus ir kt. Kad ir kokį pašarą rinktumėtės, svarbiausia, kad jis būtų geros kokybės, geriausia – premium ar super premium klasės. Beje, šunims labai naudingi ir natūralūs džiovinti skanėstai, specialūs kramtukai, mat juos grauždamas gyvūnas valo savo dantis.
Profesionali burnos higiena
1-2 kartus per metus augintinis turėtų būti atvežamas pas veterinarijos gydytoją, kad šis galėtų profilaktiškai įvertinti gyvūno sveikatos būklę, įskaitant ir dantis bei visą burnos ertmę. Esant reikalui atliekama profesionali gyvūno burnos higiena. Dantų apnašos veterinarijos klinikoje valomos specialiu ultragarsiniu aparatu (skaleriu), taikant sedaciją arba bendrą nejautrą. Įprastai procedūra trunka iki poros valandų, vėliau keturkojį bičiulį iš karto galite vežtis namo. Kaip dažnai reikalinga profesionali šuns burnos higiena, labai individualu, tad apie tai informuos augintinį prižiūrintis veterinarijos gydytojas. Jis pakonsultuos ir apie tai, kaip teisingai atlikti kasdienę augintinio burnos higienos priežiūrą, padės išsirinkti tinkamiausias tam reikalingas priemones.
Įspėjantys ženklai
Statistika negailestinga – apie du trečdaliai keturkojų bičiulių per gyvenimą susiduria su vienokia ar kitokia burnos ertmės problema. Todėl labai svarbu stebėti savo šuns dantų bei dantenų būklę ir įtariant, kad kažkas ne taip, nedelsiant apsilankyti veterinarijos klinikoje. Deja, gyvūnas negali pasakyti, kada ima jausti diskomfortą ar skausmą, todėl turite stebėti jo kūno kalbą. Atsiradus dantų ar dantenų problemoms, gali suprastėti augintinio apetitas, matosi, kad jis vengia sunkiai kramtomo pašaro, ėda gerokai lėčiau, galbūt vengia kramtymo kažkuria puse. Kartu gali būti pastebimas krentantis šuns svoris. Dar akivaizdesni požymiai – intensyvus blogas kvapas iš burnos, paburkusios, kraujuojančios dantenos, gelsvos ar rusvos dantų apnašos, pagausėjęs seilėtekis. Kai kurie šeimininkai pastebi, jog atsiradus dantų ar dantenų problemoms, gyvūnas vengia prisilietimų prie snukučio, pradeda dažniau jį prausti, trinti į įvairius paviršius it mėgindamas pasikasyti. Pastebėjus tokius požymius reikėtų nedelsiant apsilankyti pas veterinarą, mat tai gali signalizuoti tiek apie burnos ertmės, tiek ir apie gerokai rimtesnes sveikatos bėdas.
Parengė petoffice.lt