Kodėl šunų dresūra yra būtina?

2021-08-24

Kodėl šunų dresūra yra būtina? Kodėl šunų dresūra yra būtina?

Kalbant apie šunų dresūrą, šeimininkų požiūris išsiskiria. Vieni augintinius noriai veda į dresūros pamokas, o kiti yra įsitikinę, kad reikiamų dalykų gali išmokyti patys. Treti mano, esą dresūra reikalinga tik agresyviems, tarnybiniams ar veisliniams parodose dalyvaujantiems šunims. Iš tiesų bent minimalūs dresūros pagrindai būtini kiekvienam šuniui!


Lengvina kasdienį gyvenimą


Pavadžio tampymas į šalis, išpuoselėtos pievelės rausimas, batų ar baldų kramtymas... Ši ir panaši šuns elgsena mums atrodo nepriimtina. Bėda ta, kad jiems patiems tai yra visiškai normalus elgesys, jie nesupranta, kokie poelgiai yra „geri“ ir „blogi“. Keturkojai bičiuliai tyrinėja aplinką per uoslę, skonį, lytėjimą, tad jiems natūralu atrasti supantį pasaulį pasitelkus nosį, liežuvį, dantis, nagus ar letenas... Deja tai, kas natūralu šunims, žmonėms dažnai pridaro daugybę problemų ir kelia nemalonias emocijas. Tam ir reikalingi bent esminiai dresūros pagrindai, išmokantys gyvūną tinkamo elgesio, padedantys nukreipti jo dėmesį mums palankia linkme ir supažindinantys su elementaria drausme. Tarkime, dresuotas šuo užuot kramtęs jūsų batus rinksis tam skirtą savo žaislą. Tinkama šuns dresūra suteiks saugumą tiek jums, tiek aplinkiniams, tiek jūsų turtui bei pačiam augintiniui.


Stiprina tarpusavio ryšį


Dresūros pamokos yra kokybiškas laikas, praleistas drauge su savo augintiniu. Jų metu gyvūnas sulaukia daug pozityvaus dėmesio, tai jam kelia teigiamas emocijas, dėl ko tvirtėja gyvūno ir šeimininko tarpusavio ryšys. Dauguma šeimininkų pripažįsta, kad per kasdienius darbus bei kitus įsipareigojimus neranda pakankamai laiko pabendrauti su augintiniu. Dresūros pamokos gali tapti tuo turiningu drauge praleistu laiku. Vėliau tai taps įpročiu ir net baigę dresūros pamokas norėsite toliau palaikyti artimą ryšį su keturkoju bičiuliu, natūraliai skirsite daugiau laiko buvimui drauge. Tai ypač svarbu gerai gyvūno emocinei sveikatai, o nuo pastarosios labai priklauso ir jo fizinė būklė.


Didina šuns pasitikėjimą savimi


Kai kurie žmonės teigia, esą šuns dresūra reikalinga tik pačių šeimininkų patogumui. Kai kas netgi tvirtina, neva tai yra ėjimas prieš natūralią gyvūno prigimtį. Iš tiesų dresūra yra būtina kiekvieno šuns socializacijos dalis, padedanti jam sėkmingai integruotis tiek į šeimą, tiek į visuomenę apskritai. Tai naudinga ne tik šeimininkams, bet ir pačiam gyvūnui. Gebėdamas darniai įsilieti į supančią aplinką, šuo jaučiasi priimtas, saugus, labiau pasitiki savimi, jaučia aiškią savo padėtį tam tikroje grupėje (būryje). Dėl to mažėja destruktyvaus elgesio bei įvairių psichologinių problemų rizika. Pastebėta, kad profesionali dresūra ypač padeda bailiems, nervingiems, elgsenos sutrikimų turintiems šunims. Maža to, mokslo seniai įrodyta, kad kasdienė mentalinė šuns stimuliacija tokia pat svarbi jo sveikatai ir gerovei kaip ir fizinė, o būtent tai ir suteikia dresūros pamokos.


O gal galiu pats?


Kai kurie šeimininkai stebisi – kam vesti augintinį į dresūros pamokas, negi negaliu jo pagrindinių komandų ir bendrų tinkamo elgesio taisyklių išmokyti pats? Galbūt ir galite. Kaip ir patys taisyti sugedusį automobilį, dažyti kambario sienas, pasisiūti švarką... Tik ar rezultatai tokiais atvejais tikrai būna tokie, kokių tikėjotės? Ar gali savamokslio darbas prilygti profesionalui? Juk patys netaisome sau dantų ir net plaukų kirpimą įprastai patikime patyrusiems kirpėjams... Tad ir su šuns dresūra neverta eksperimentuoti. Netinkama dresūra gali atnešti daugiau žalos nei naudos, suformuoti ir įtvirtinti netinkamą gyvūno elgesį, kuriam koreguoti prireiks kur kas daugiau laiko ir pastangų nei pradėjus profesionalią dresūrą nuo „švaraus lapo“.


Per vėlu nebūna!


Dažnai manoma, kad dresuoti galima tik jaunus šuniukus, o suaugusių gyvūnų elgsena jau pernelyg įsitvirtinusi, kad būtų koreguotina. Tiesos tame yra: kuo ilgiau gyvūnas kartoja tam tikrą elgesį, tuo labiau jis įsišaknija ir tuo daugiau laiko bei pastangų reikia norint tai pakeisti. Visgi išdresuoti įmanoma ir visiškai suaugusius ar net vyresnio amžiaus šunis. To dažnai prireikia imant suaugusį gyvūną iš gyvūnų globos namų, ypač, kai jis anksčiau buvo nesocializuotas ar net patyręs destruktyvų elgesį bei pats jį demonstruojantis. Per vėlu nebūna, bet esant galimybei geriausia šuniuką dresuoti dar šiam esant vos kelių mėnesių amžiaus, t. y. kai tik patenka pas jus. Pirmąsias svarbias pamokas bet kokiu atveju suteikia šeimininkai, supažindindami gyvūną su naujais namais ir jų taisyklėmis, šeimos nariais ir parodydami, kaip dera bendrauti vieniems su kitais. Kai augintinis jau apsipras su jumis (po poros savaičių), jau galima jį vesti į profesionalias dresūros pamokas. Tiesa, geriausia tai daryti, kai jis jau bus pilnai vakcinuotas.


Kaip išsirinkti dresūros mokyklą?


Patogiausia, kai dresūros mokykla yra kuo arčiau namų. Taip ne tik sutaupysite laiko, bet ir jausite didesnę motyvaciją nepraleisti dresūros pamokų. Labai svarbu ne tik paskaityti kitų klientų atsiliepimus apie pasirinktą dresūros mokyklą, bet ir patiems iš anksto susipažinti su joje dirbančiu dresūros instruktoriumi. Pakalbėję su juo suprasite, ar tai yra tas žmogus, kuriuo galite pasitikėti, ar jums gera su juo bendrauti, matysite, kaip jis bendrauja su gyvūnais ir kaip jūsų gyvūnas reaguoja į jį. Kai kurios mokyklos suteikia galimybę nemokamai sudalyvauti vienoje dresūros pamokoje ar bent jau pastebėti ją iš šalies. Jeigu pirmas kontaktas su dresūros instruktoriumi kelia nemalonias emocijas ar kokias nors abejones, verčiau pasiieškoti kito specialisto – gal toje pačioje, gal kitoje mokykloje. Ne mažiau svarbu išsiaiškinti, kokie dresūros metodai yra taikomi. Šiandien labiausiai rekomenduojamas dresūros metodas yra paremtas skatinimu. Deja, vis dar pasitaiko instruktorių, kurie dresuoja taikydami bausmes ar net smurtą. Turite žinoti, kad tai prieštarauja Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymams, gali sukelti priešingą nei tikimąsi gyvūno elgesį, įvairių pašalinių efektų, ką jau kalbėti apie elementarų humaniškumą...


Parengė petoffice.lt


 


Rūpinames savo mylimiausiais

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus. Sužinoti daugiau