Kokie šventiniai pavojai tyko augintinių?

2021-12-20

Kokie šventiniai pavojai tyko augintinių? Kokie šventiniai pavojai tyko augintinių?

Artėjant didžiosioms metų šventėms dauguma įsisuka į smagų šurmulį. Namų puošimas, dovanų pirkimas, galvojimas, ką reikės dėti ant vaišių stalo... Šiame smagiame lėkime dažnai pamirštame keturkojus bičiulius. Kalbame ne apie dovanas jiems. Nors dalis šeimininkų jomis visuomet aprūpina ir savo augintinius, visgi kur kas svarbiau pagalvoti apie jų saugumą. Šventės gyvūnams atneša naujų pavojų, galinčių aptemdyti visos šeimos džiugesį.


Pavojingas grožis


Natūralu, kad ruošiantis Kalėdoms bei Naujiesiems metams norisi namus paversti tikra šventine pasaka. Dauguma puošia ne tik kalėdinę eglutę, bet ir namus apkarsto elektrinėmis girliandomis, gamina advento vainiką su jame deginamomis žvakėmis, įsigyja įvairių kalėdiniais simboliais laikomų augalų ir kitaip dekoruoja erdvę, norėdami paskleisti užburiančią Kalėdų dvasią. Visa tai neabejotinai gražu, tačiau gali būti pavojinga, jeigu turite augintinių. Puošdami namus šventėms turite apgalvoti kiekvieną dekoro akcentą ir įsitikinti, kad jis nekels pavojaus keturkojams bičiuliams.


Visų pirma, statant Kalėdų eglutę būtina ją itin gerai pritvirtinti. Dalis kačių neatsispiria pagundai į ją įsiropšti ir taip gali eglutę nugriauti. Begriūdama ji gali sužeisti gyvūną. Panašus pavojus tyko ir namuose esant smalsiems žaismingiems šunims, kurie gali sumąstyti patampyti eglutę už šakų ar atsistoję ant dviejų kojų bei į ją įsirėmę iš arčiau apuostinėti, apžiūrėti pakabintas dekoracijas. Ne mažiau svarbu labai atsargiai rinktis eglutės žaisliukus. Namuose esant gyvūnų verčiau vengti bet ko lengvai dūžtančio. Taip pat itin atsargiems reikėtų būti su blizgiomis girliandomis, taip vadinamu lietučiu, įvairiais kaspinėliais. Pastarieji itin vilioja kates, kurios gali į juos pavojingai susipinti, prisiryti jų dalių mėgindamos „sumedžioti“ žaismingai tviskančias girliandas. Pastarasis pavojus išlieka ir ant eglutės kabinant itin smulkius žaisliukus, kuriuos augintiniai gali besmalsaudami praryti.


Itin atsargiems derėtų būti ir su elektrinėmis girliandomis. Jų mirgėjimas keri augintinius, tad šie gali mėginti gaudyti žybsinčias švieseles, tikrinti, kas tai, girliandą kramtydami, tampydami. Kyla pavojus, kad bus pažeisti girliandos laidai ir gyvūną nutrenks elektra. Todėl, jeigu jūsų augintinis itin smalsus, verčiau elektrines girliandas kabinti jam nepasiekiamoje vietoje.


Pavojų kelia net kai kurie kalėdinėms puošmenoms naudojami augalai: amarilės, azalijos, bugieniai, gebenės, amalai, puošniausiosios karpažolės (Kalėdų gėlės), kai kurie visžaliai augalai. Jie yra toksiški gyvūnams ir, jeigu šuo ar katė sugalvotų jų pakramtyti, gali apsinuodyti, susidurti su rimtais virškinimo sutrikimais, burnos gleivinės pažeidimais, alerginėmis reakcijomis ar net pavojumi gyvybei.


Galiausiai reikėtų būti itin atsargiems su žvakėmis, mat gyvūnai gali nusideginti. Jas reikėtų uždegti tik tada, jeigu ir patys būnate šalia. Dar geriau dekoracijas su žvakėmis statyti keturkojams bičiuliams nepasiekiamose namų vietose. Beje, jeigu renkatės aromatines žvakes, turėtumėte žinoti, kad kai kurie kvapai gyvūnams itin nemalonūs, pvz., dauguma kačių negali pakęsti citrusų aromato.


Skanu, bet žalinga!


Kokios šventės be vaišių stalo! Žinoma, kur skanėstai, ten ir jų prašantys augintiniai. Didžioji dalis žmonių sako žinantys, kad nevalia augintiniams duoti žmonių maisto, tačiau vis tiek kartais negali atsispirti matydami jų prašančias akis. Deja, gardus kąsnelis nuo šventinio stalo gyvūnui gali baigtis rimtais sveikatos sutrikimais, tad verčiau per šventes keturkojus palepinkite specialiai jiems skirtais skanėstais. Duodami žmonių maisto ar jo likučių stipriai rizikuojate augintinio sveikata. Pavyzdžiui, šokoladiniai gardumynai gali pažeisti šunų centrinę nervų sistemą, vynuogės bei razinos toksiškai veikia jų inkstus, katėms pavojingi pieno produktai, nes dėl laktozės netoleravimo gali iššaukti virškinimo sutrikimus. Taip pat labai pavojingi smulkūs paukštienos kauliukai, galintys lengvai lūžti, kramtant užstrigti tarpdančiuose, stemplėje, pažeisti žarnyną ar net jį užkimšti. Žalingi net įvairūs kepsniai – gyvūnams apskritai nereikėtų duoti kepto maisto, ypač gardinto druska, įvairiais aitriais prieskoniais, padažais ir kitais priedais. Galiausiai, net jeigu maistas nuo šventinio stalo gyvūnui nepadarys momentinės žalos, įprotis jį lepinti savo maistu galiausiai gali privesti prie gyvūno antsvorio problemos.


Siaubą varantys fejerverkai


Vienas įspūdingiausių naujametės nakties akcentų – naktinį dangų nušviečiantys spalvingi fejerverkai. Tai – nuostabus grožis žmonių akims ir didžiausias siaubas kai kuriems augintiniams. Kadangi gyvūnų klausa kur kas jautresnė nei žmonių, jiems fejerverkų sproginėjimas gali varyti tikrą siaubą. Dalis keturkojų bičiulių baiminasi ir jų netikėtai sukeltos ryškios šviesos, specifinio aitraus fejerverkų kvapo. Todėl, jeigu ketinate leisti fejerverkus ar eiti jų pažiūrėti į kiemą, jokiu būdu kartu nesiveskite augintinių. Jiems tai tikrai nebus pramoga, o išsigandę gyvūnai gali tiesiog pabėgti ir pasimesti. Didelę baimę dažnai patiria net ir namuose likę keturkojai bičiuliai. Jeigu žinote, kad aplink jūsų namus kasmet būna leidžiama daug fejerverkų, kurie sukelia didelį triukšmą, reikėtų tuo metu gyvūną uždaryti kuo ramesnėje namų vietoje, kur jis bus atribotas nuo fejerverkų sproginėjimo bei žybsėjimo. Idealu, jeigu galėtumėte likti kartu su juo ir kuo nors užimti, kad atitrauktumėte dėmesį nuo triukšmo lauke, o gal tiesiog ramintumėte, glostytumėte, kalbintumėte. Jeigu augintinio baimė ypač stipri, patartina dar prieš šventes pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju – kai kuriais atvejais gyvūnams skiriama raminančių preparatų, padedančių lengviau ištverti naujametės nakties triukšmą. Labai svarbu, kad raminamuosius vaistus parinktų specialistas, jokiu būdu neduokite žmonėms skirtų preparatų!


Parengė petoffice.lt


Rūpinames savo mylimiausiais

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus. Sužinoti daugiau